Ja jösses, trodde förkylningen var på väg att bli bättre, men icke! Haft en sån hosta i natt, så jag gick ut till vardagsrummet så att min man fick sova i alla fall. Halvsatt i soffan drickandes varmt te under natten, somnade på morgonkvisten i ett par timmar. Nån date med min kompis Y blev det inte idag, jag har istället druckit mängder av te i den här fina koppen som jag fick av henne när jag fyllde år.
Nej, nån glad måndag är det tyvärr inte...
Så jobbigt! Krya på dej!
SvaraRaderaSå jobbigt med en sådan hosta och värst blir det alltid när man ska sova. Husse hostar en del han med men jag har klarat mig lindrigare.
SvaraRaderaVilken fin mugg!
Kram och krya på!
Så trist att din hosta är sämre. Hoppas den kan ge med sig snart,
SvaraRaderaMuggen är jättefin. Tillsätt lite ingefära och honung så kanske det kan hjälpa.
Kram
Stackars lilla dig!!! Vilken usel tajming! Inte bara att vistelsen i Tällberg blev påverkad utan även din resterande lediga tid här hemma blir ju förstörd. Om hostan inte blir bättre - uppsök din vårdcentral. De verkar ju alltid ha akutttider, precis som min. Hostmedicin gör kanske susen, så att du åtminstone kan sova.
SvaraRaderaGer dig många krya-på-dig-kramar. Å du - ta en whiskey med te (eller en kopp te med whiskey) istället för alkoholfritt. Vissa säger att det hjälper. Kan dock inte verifiera det, då jag ju inte dricker sprit;-)
Honung har hjälpt mig, tar en halv tsk, bakteriedödande…
SvaraRaderaHosta, det är nog bland det vidrigaste som finns. Det är hemskt. Inget hjälper precis heller. Bara att vänta ut skiten. Alltid värst då man lägger sig ner också. Krya krya krya. Kramar!!
SvaraRaderaUsch men så fint av dig med tanke på maken att förflytta dig till vardagsrummet, bättre att hosta sittande ju till och med drickandes te.
SvaraRaderaHoppas det går över nu bara så snabbt som möjligt.
Krya på dig.