Klimakteriehäxan skriver : Temaordet för denna omgång av Veckans kärleksförklaring är hur som helst kunskap. Hoppas att jag får en drös med tips om nya ställen/sammanhang där mer finns att hämta av denna stundtals så sparsamt förekommande vara!
Jag❤️Wordfeud och Crossboss på mobilen, avkopplande och bra för hjärnan inbillar jag mej.
Jag❤️att se Rapport på svt varje dag, så jag håller mej lite a´jour med vad som händer i världen.
Jag❤️att spela Trivial pursuit och andra frågesport-spel, där lär man sig alltid något nytt!
Jag❤️att jag på "ålderns höst" vågade mej på att byta arbetsplats ( hade ju inget val när förlossningen inte passade min hörsel längre) och istället fick lära mej nya arbetsuppgifter som att ta blodprover på barn och en hel del amning som det är på en eftervårdsavdelning för nyförlösta kvinnor!
Men även i natt åker jag inte till jobbet, förkylningen håller ett stadigt grepp om mej, idag är snuvan värst! Som tur är så åker vi inte upp till Järvsö förrän på söndag, så jag har några dagar till på mig att kurera mig.

Själv har jag inte fastnat för sådana spel men gillar att lösa korsord på nätet. Det har blivit väldigt många under resans gång. Jag tror också att sådana aktiviteter är bra för hjärnan.
SvaraRaderaFint att det fanns en möjlighet för dig att byta arbetsplats men ändå hålla dig inom samma område.
Klokt beslut att inte jobba i natt heller. Det är verkligen tur att ni inte åker förrän på söndag.
Kram och krya på!
Wordfeud spelar jag mot döttrarna. Oftast är jag den som förlorar. Är bättre på Word Blitz. Crossboss är nytt för mej, Får kolla.
SvaraRaderaBrukar också se Rapport. Så man hänger med lite om vad som händer i världen.
Hoppas att din förkylning släpper taget, så att du kan njuta av några dagar med väninnorna. Kram
Det här viruset är väldigt segt....suck. Håller tummarna för att det ger sig innan söndag
SvaraRaderaLite hjärngympa på olika sätt är absolut bra ... jag gillar korsord :)
SvaraRaderaKrya på dig!
Kram
Absolut bra med sådana spel. Jag fyller också korsord online. Och spelar Wordcrossy. Gör DNs knåp också, men inga sodukon. TP är kul att spela, men ack så svårt.
SvaraRaderaNU ska du bara krya så att du kan åka på resan. Kramar!!
Korsord eller Wordfeud är absolut bra som hjärngympa när man är 60 plus, ja tidigare också;-) Crossboss har jag aldrig hört talas om.
SvaraRaderaJo, jag följer också nyheterna, även om de nuförtiden är baa deprimerande...
Du har ju ett yrke och en utbildning som är väldigt eftertraktade, så de tog dig nog emot med väldigt öppna armar. dessutom har du ju erfarenheten på pluskontot också.
Det kommer nog bli en kamp mot klockan att du hinner med din Järvsö-resa. Fortsätter hålla alla tummar och tår.
Inga spel eller korsord, men svt:s morgonnyheter.
SvaraRaderaStarkt byta jobb, kul att det blev bra.
TP gillar jag och har även kommit att gilla musikquizzet "Hitster". Har även testat att spela "Wordfeud" men har nu paus. Ja, något form av nyheter ser jag varje dag men lyssnar en hel del på radion och P1. Där får en mycket med sig av nyheter.
SvaraRaderaFörstår att du är nöjd med att på ålderns höst ha bytt arbetsuppgifter. Och detta var ju en hel del nytt.
Bra att du kurerar dig så att resan till Järvsö fungerar.
Kram
Roligt att lsa dina svar! Kul att du också är Rapport-tittare, det är en gammal och ganska god vana tror jag! Visst är P1 en suverän källa till mycket vetande.
SvaraRaderaKrya nu på dig, snart måste du väl ha snorat klart??? 😁👍😍
Du får verkligen krya på dig, är i samma situation. Usch.
SvaraRaderaStor krya på dig kram.