lördag 8 november 2025

Fika på Vendelsö och packningsdag

Äntligen fick jag träffa mina små prinsar, och de blir såklart alltid glada över paket! Samuel hade bakat en kladdkaka tillsammans med sin mamma, smakade mycket bra med en klick grädde. Så mysigt att äntligen få träffas, det var nästan en månad sen vi sågs!
 

I morgon eftermiddag hoppas jag få  se den här utsikten igen , japp i morgon bitti så flyger vi ner till Gran Canaria och Puerto Rico!



Lillasyster är det som håller i temat: 

...så då passar väl lite granna pioner...

..och  midsommaraftons-klänningen platsar absolut in!
Få se nu om det blir någon sömn i natt, vi har en taxi bokad tidigt mot Arlanda...

Måste berätta om Stadsteatern och den textade föreställningen, som inte var textad i tisdags. Jag har fått svar från dem, och de beklagade såklart det inträffade, men jag hade inte fel, jag köpte biljetter på en textad föreställning, men som de hade tagit bort , varför vet jag inte. Jag har fått presentkort av dem för två nya biljetter som jag har 2 år på mej att utnyttja. Men tokigt är det att de hade tagit bort textningen på just den föreställningen, det är inte precis många föreställningar som är textade!

fredag 7 november 2025

Fem en fredag

Gissa om det var skönt att gå hem från jobbet i morse, lite overkligt att veta att jag nu ska vara ledig i 18 nätter tror jag att det blir! Innan jag cyklade hem så hade jag en tid för mammografi på NKS, perfekt för mej som jobbar där! 

När jag vaknade på eftermiddagen var det dags för pedikyr och manikyr på MoS!

Vågade mej på lite annat än röda naglar! Nu är jag redo för semester!
Blev tyvärr besviken då jag fick höra av min man ,som i sin tur hört från en kollega på jobbet som också flyger ner till favoritön i helgen, att favoritrestaurangen Tipsy Bee har stängt för renovering!
 
Lite färgsprak i fotona i alla fall, och avslutar med färgglada paket, kunde ju inte låta bli att gå in på Lekia och köpa lite presenter till barnbarnen, vi har egentligen inte tid, men tar oss tid att i morgon göra ett litet besök på Vendelsö, mitt i semester-packningen för att få träffa de små!

Lillasyster står för :


Elisamatilda kör vidare med "fem en fredag" som idag har temat : självinsikt.

Vad skulle du säga att du är nördig om?
Dalahästar!

Vad känner du dig velig kring?
Vad jag ska beställa när jag är på restaurang!

Vad är du helt emot?
Kvinnlig könsstympning!


                                            Vad låtsas du förstå när någon pratar om det?

                Jag som ju har en hörslenedsättning orkar inte alltid "fråga 

                       om" när jag   inte hört vad som sagts, utan nickar lite ibland   fast jag inte hört vad som sagts.                                    

                                                                                             

                                                 Vad är läskigt att veta mer om? 

         Vad som händer med vår värld när vi inte sköter om den på rätt sätt!                                     


                                    

                                             

                                           

                                           


 


torsdag 6 november 2025

Strömlöst och Just nu i november

Strömmen "gick" här på eftermiddagen, och jösses så handikappad man blir, och man förstår också hur beroende man är av elektricitet! Hade en batteridriven lampa i badrummet så att jag kunde duscha .


Tur vi hade stearinljus...
I drygt två timmar var vi utan ström, nu har jag lagat mat och laddar för ännu en natt på jobbet.


Klimakteriehäxan kör vidare via Kulturkollo med temat " just nu" vid månadsskifte, jag är lite sen "på bollen".


Just nu läser jag :Lektioner i kemi av Bonnie Garmus.


Just nu lyssnar jag på : När jag är ute och promenerar lyssnar jag på : Kjelle Berka från Högdalen. 

Just nu tittar jag på : Följer Mästerkocken, Robinson, Allt för Sverige, Bonde söker fru ;-D. Sett första avsnittet av Förrädarna, ett nytt program för mej, men ligger snabbt efter pga nattjobbet, men tur det finns tv4play! På HBO MAX ser jag nu sjukhusserien "The Pitt".

Just nu njuter jag av att jag nu ska göra sista natten på jobbet för ett par veckor framåt, en skön semester hägrar med sol och värme, hoppas jag!

Just nu längtar jag efter att sista natten på jobbet innan semestern ska vara över!
Igår på min väg till tandläkaren fotade jag denna ros, platsar fint i Lillasysters :


 Adjunkterade Kliniska Adjunkterna har visst ett eget rum, prydd med en fin livmoder med äggstockar och allt, får också hänga med i ett färgsprakande november!

Nu mot jobbet!
 
 


 

onsdag 5 november 2025

Om gårdagen...

Javisst blev det en Leffe på Belgobaren, en av de få barerna som har Leffe på tappkran! Gott gott!
...och som BP trodde, visst åt jag musslor med pommes och aioli, mycket gott!
Vid Åhléns var det upplyst, kan behövas denna mörka årstid.
Fadren då, en lång föreställning på 3 timmar, med paus gudskelov. Jag måste säga att det var en spännande föreställning som regisseras av Lena Olins son F.A Campbell, med fantastiska färgglada kostymer gjorda av Campbells fru!

Men döm om min förvåning då föreställningen inte var textad, jag är ju väldigt säker på att jag bokade just denna tisdag för att den då skulle vara textad, men biljetterna köpte jag i juni, så jag kan ju inte var helt säker! De erbjöd mig att byta till ett datum längre fram nu i november, men då är vi inte hemma. Så jag valde att gå på föreställningen i alla fall, vi satt ju på rad 3, och de hade en "streamer" som jag kunde sätta runt halsen som hjälpte lite, men nej, jag uppfattade absolut inte allt. Nu hade jag ju läst på vad den handlade om, men ändå...

Har i alla fall mailat Stadsteatern om detta...

Vad tyckte jag då om föreställningen, jo..den var nog lite för lång (slumrade till vid 2 tillfällen ...oops!)

Peter Andersson var fantastiskt bra, blev sååå imponerad av hans skådespeleri!! Hans röst hörde jag ju också bra ;-) Scenografin och kostymerna var fantastiska. Lena Olin...nja, det var Peter Andersson som lyste starkast på scenen igår, däremot var Lenas knallröda klänning magisk vacker! 

Här ser ni en kort trailer från föreställningen...



Lite färgsprak bjuder jag på från Sergels torg och den färgglada glasobelisken. 
Det är Lillasyster som håller i novemberspraket!



 

tisdag 4 november 2025

Kulturtisdag

Ikväll är det en textad föreställning av Strindbergs "Fadren" på Stadsteatern, så då passar vi på att gå!

Foton från Kulturhuset stadsteatern på Facebook.


 Lena Olin och Peter Andersson i huvudrollerna, färgglatt klädda är de också, och det passar ju bra in  på Lillasysters tema : 

Middag tänker jag och min man äta på Belgobaren, vi hoppas på en trevlig kväll!

måndag 3 november 2025

Glad måndag med Bodybalance


 Det är alltid en Glad Måndag, Caritas tema, när man vakar av efter att ha jobbat natthelg! Ännu bättre blir måndagen när man kan gå på ett bodybalance -pass på mitt nya gym!

Lillasyster håller i en färgsprakande november, och min cyklamen lyser fortfarande upp i höstmörkret, det får bli dagens färgsprak.



söndag 2 november 2025

Veckans foto

Godmorgon säger nattarbetaren som just vaknat denna mörka höstsöndag. Snobben piggar upp med lite färg.

Åke kör vidare med "veckans foto", jag hänger på med dagens färgsprakande bild från min cykelväg hem i morse genom skogen.

Tro det eller ej, men i morse tog jag denna bild på den sista födelsedagsbuketten som fortfarande står sig bra på balkongen, det är ju en månad sen jag fyllde! Å ja, det är buketten från min man!

Lillasyster håller i temat med en färgsprakande november!
Jag laddar för natt nr 2 på jobbet.


lördag 1 november 2025

Bra vibrationer i ett färgsprakande november!


 Igår var det dags att se och lyssna på Kikki Danielsson på hennes avskedsturné som nu hade kommit till Rival vid Mariatorget. Jag och schlagerväninnan åt först middag på den spanska restaurangen Ramblas som inte låg långt ifrån Mariatorget. 

Laddade inför Kikkis show...
..och visst gillar vi hennes schlagerlåtar..."Dag efter dag", Miss Decibel, Godmorgon, Bra vibrationer. Hon har varit med 9 gånger i melodifestivalen! 

Hon sjöng en hel del country-musik också,  och "Amazing grace" och så klart "Papaya coconut", vi fick joddla med henne också ;-)
Hela publiken stod upp när hon sjöng "Bra vibrationer"! 
Vi fick ingen "selfie" med Kikki igår, lägger ut en gammal bild från 2019, då vi träffade henne på TV-inspelningen "Studio Eurovision" inför ESC det året.
November är här, och Lillasyster kör sitt färgsprakande novembertema, och jag tycker att dagens bilder passar bra in!










fredag 31 oktober 2025

Fem en fredag

Så var det fredag igen, och Elisamatildas frågor "Fem en fredag" som har temat : Bus eller godis.

1. Vad gör du när det ringer på dörren på Halloween?

Öppnar inte.

2. Vad gör du när du hör något knaka i mörkret?

Undrar var det kommer ifrån, om jag nu hör nåt överhuvudtaget, med tanke på min dåliga hörsel.

3. Brukar du fira Halloween?

Nej.

4. Efter Halloween kommer alla helgons dag, tänder du ljus för någon?

Får tända ljus här hemma, mina föräldrar ligger begravda i Falun.

5. Bus eller godis? :)

Godis så klart ;-)

Ledig fredag, då blir det ett restaurangbesök med schlagerväninnan innan vi går vidare till Rival!
 

torsdag 30 oktober 2025

LUS i Stenhamra

Denna regniga torsdag passade det ju utmärkt att sätta sig på bussen ut till Stenhamra och hälsa på min vän och kollega. 
Vi var tre kollegor som var inbjudna på lunch, och vilken lunch sen!!!
Så trevligt att träffas, så mycket att prata om, och som vi njöt av de vackra höstdekorationerna.


 Värdinnan fick både vackra blommor och lite bubbel....
Vi blev bjudna på cava och som tilltugg ljuvliga rostade baguetteskivor med bredbar getost och honung, här syns bästa värdinnan på bild.

Sen var det dags för lunch, och vilken lunch sen, den absolut godaste skaldjurs-lasagnen jag har ätit, receptet är från Catarina König.
Inte nog med det, lunchen avslutades med en väldigt god kanelpaj. Det blev verkligen en LUS idag, dvs Lunch Utan Slut!  När klockan närmade sig 18.....så avslutade vi denna härliga dag hos kära M, det blev verkligen en heldag, så himla kul att ses!

Imorgon är det dags för mer roligheter...på Rival!