torsdag 23 oktober 2025

Slutfixade ögonbryn och en kär date på stan

Idag var det dags för slutfinishen av mina ögonbryn, min hudterapeut har tagit före och efterbilder på dem, och jag är nöjd, men ont gör det när de ska fixas, men men,  man får lida pin för att bli fin, haha!

Efter besöket hos hudterapeuten vid Odenplan var det dags för ett efterlängtat möte med Ditte, som jag träffade via våra bloggar och har nu blivit en kär vän. Så trevligt att ses, för det var ett bra tag sedan nu!
Vi hamnade på Tennstopet och vi hade så mycket att prata om!
Åt en suveränt god kantarelltoast! Roligt var att min man kom in till Odenplan efter jobbet idag och tänkte ha en egen liten AW på Tennstopet, tanken var att han sen skulle gå på Fashing. Att jag och Ditte satt där på Tennstopet hade han ingen aning om förrän vi pratades vid i telefon precis innan han kom in,  så vi fick en trevlig pratstund alla tre. En alldeles fantastisk torsdag, inte alls en tråktorsdag!!


Just ja, måste ju lägga till att från AI fotot igår där det ser ut som att jag sitter och skriver, så stämmer det ju inte alls- jag skriver ju med vänster hand! Det hade BP koll på, imponerande!!!


 

7 kommentarer:

Znogge sa...

Ja, vill man vara fin får man lida pin, det är sedan gammalt ;-)
Så trevligt att träffa Ditte och lite lustigt att din man kom förbi.

Önskar en god kväll nu!

Kram

Ditte sa...

Så fina dina bryn blev!
Och så himla fint att vi kunde ses därefter. Jättetrevligt! Och vi hade ju tur med bordet på Tennstopet. Gott att äta och gott vin.
Jätteroligt att Martin var i närheten och kom ht. Så fint med en pratstund.
Stort tack!
Varm kram

BP sa...

Hahaha! Klart jag har koll på min favo bloggkompis som jag har följt i minst tio år:-) Tack för länken:-)

Ögonbrynen blev hur fina som helst.

Å att se fina Ditte är en bonus. Hon ser ut att må bra. Har också fortsatt kontakt med Ditte, fast bara per mejl. Ditte och du är så fina tjejer:-)

Skrattade gott åt sammanträffandet att din man hade tänkt sig en egen AW och hamnade på Tennstopet precis som ni - hahaha:-)

Jaåå, det var verkligen en rolig torsdag, inte ett dugg tråkigt, även om vädret var det...

PS. Bra med den där clip on grejen som Ditte har på sin fina blus - då slipper hon skrika och du slipper vara ledsen att inte höra vad hon säger- Perfekt:-) DS.

LillaSyster sa...

Titta så bra ögonbrynen blev och förstår att det blev ett fint möte med Ditte- jag saknar hennes blogg. Ha nu en fin fredag!

femfemman sa...

Så trevligt att träffa Ditte. Förstår att ni hade en trevlig stund, där även maken deltog en stund. Ha en fin eftermiddag!

Guldkryckan sa...

Har inga ögonbryn som syns, blir väl att sminka sig om jag ska få användning för dem, det får vara som det är. ;)
Blev ju bra för dig där, förstår att det svider lite när man ordnar till det.
Ödet avgjorde att ni skulle stöta ihop där, då var det bestämt i förväg av andevärlden..om det finns någon. ;)

Ha det bäst nu.

Annika sa...

snyggt!! Ser så bra ut. Vad kul med bloggträff, och ännu roligare att ni har blivit goda vänner via bloggarna. Guld!! Kul med din man som kom dit också. Ha en fin helg nu!!