söndag 16 november 2025

Puerto Rico dag 6

 

Morgonträning med en blå himmel och gröna träd, passar bra in på Lillasysters tema : Färgsprakande november! 

Man får nästan nypa sig i armen för att vi kan vara här och njuta!

Det var varmt idag , +24 grader, så det blev ett dopp i den svala poolen.

Vi bestämde oss för att äta en sen lunch i Puerto de Mogan när molnen började hopa sig. Vi satte oss i hyrbilen som visade text på finska? 

Vackra Puerto de Mogan!
Mysigt att sitta ute och äta lunch och titta på omgivningarna.
Det blev en caesarsallad för mig, den var helt okey.
Playan…
Lite färgsprak från Puerto de Mogan…

Två glada turister.
En välgjord sandskulptur.
Vi åkte hemåt, och hann med en sangria på Happy hour i poolbaren
Det blev en hemmakväll ikväll, tortilla, dvs en spansk omelett till middag med de goda kanariska såserna mojo, gjord på paprika bl.a.

Fotboll på TV, Italien- Norge, och inte mej emot, skönt att ha en hemmakväll! 





2 kommentarer:

BP sa...

Ytterligare en helt underbar dag. Är sååå glad för er skull att vädret har skärpt till sig och att ni kan njuta av sol och värme. 24 grader - perfekt ju!!!

Gårdagens selfies var kanooooon, kul att du följer upp med ytterligare en idag:-)

Blommorna är verkligen färgsprakande och sandskulpturen är ju helt fantastisk. Vilket konstverk!!!

Inget fel med att varva restaurangkvällar med hemma dito. Så brukade vi också göra i Benidorm. Perfekt! Och underhållningen var det ju inget fel på heller. Jag såg också delar av matchen Italien-Norge och kan bara applådera det norska laget med Erling Haaland i spetsen. Helt makalöst. Nu är det klara för VM, och med en Haaland i laget kan liksom allt hända.

PS. Minns din man Gattuso? Han är tränare för det italienska landslaget och han har inte åldrats med värdighet. Han var ju en "vilde" när han spelade, skällde på allt och alla och blev utvisad många gånger. Han var en "speciell profil". Men han är ytterligare ett exempel på att duktiga spelare inte nödvändigtvis blir bra fotbollstränare... DS.

Ditte sa...

Ännu en skön dag! Härligt! Perfekt med hyrbilen och en utflykt till Mogan. En fin liten by/stad. Var här första gången 1973 och då fanns det några bostadshus, ett hotell och ett par små restauranger. Fint att man behållit den gamla stilen när man byggt nytt.
Skönt med en hemmakväll och njutbart med både terrassen att sitta på och att se alla ljus i Puerto Rico när mörkret sänkt sig.
Kram