Mysig miljö i alla fall.
Vi har köpt ett weekend-paket, där ingår en tvårätters middag på fredagkvällen, vi började med jordärtskockssoppa som smakade mycket gott.
Jag valde fläsksida till varmrätt, och det var verkligen en rejäl fläsksida!
Min man valde rödingen, som såg väldigt god ut. Ikväll är det en trerättersmiddag som väntar på oss.
Vi hade en trevlig kväll i dessa inbjudande miljöer.Men natten för mej blev hemsk, hostade och hostade, så min stackars man fick inte sova heller! Det blev inte mycket sömn i natt för någon av oss! Men frukosten missade vi inte. Tyvärr är jag ju förkyld, och missade min ryggmassage idag, och får tyvärr inte tillbaka pengarna för den när jag avbokade med så kort varsel, och min man ville inte heller ta min bokning, surt sa räven!
Inte heller orkade jag gå ner till spa- avdelningen idag, har istället sovit ! Ska ju orka med kvällen också! Hoppar också över den guidade turen i Tällberg nu på eftermiddagen som ingår i detta weekend-paket, men ska nog hinna med fikat som de bjuder oss på här i eftermiddag!
Min man har åkt till Leksand för att inhandla lite halstabletter, och skickade denna skylt, Leksands fantast som jag är!
Hoppas jag sover bättre i natt!

7 kommentarer:
Åååå så surt att bli sjuk på minisemestern, synd att du inte kunde sälja din behandling till någon annan. Maten ser fantastisk ut. Krya på dig!
WOW!!! Vilken underbar mat. Bra att det inte går någon nöd på er trots att du är förkyld. Väldigt dålig tajming, men omgivningarna och den goda maten höjer säker ditt humör:-)
Ni har bytt roller den här gången - du brukar ju ta rödingen - hahaha:-)
Hoppas hotellet har Visats kanaler - Bournemouth- Liverpool klockan 18:30. I skrivande stund pågår två PL-matcher. Tänkte om du vill vila och maken vill ha lite underhållning;-)
Krya på dig! KRAM!
Så härligt med ett återbesök i Tällberg. Miljön är verkligen tilltalande, mysig och. fin! Till och med granen gör sig bra.
Sedan var det minst sagt otur att du skulle bli förkyld och må dåligt. Det blir inte alls samma sak då. Hoppas att du orkar med kvällens middag och har behållning av den.
Kram och krya på
Znogge
Nämen nu har du maximal otur, o jag som nyss skrev en kommentar om hur mysigt ni har det på era årliga små äventyr! Hoppas det var en endagsförkylning så du redan mår bättre. Så trist att missa en del ni sett fram emot! Krya-kram
Så bedrövligt tråkigt verkligen, men ni kanske kan unna er ett nytt paket längre fram när ni är friska, såg fantastiskt gott ut trots allt, fint att unna sig lite lyx ibland.
Ha en fin kväll nu iallafall, så gott det går.
SÅ tråkigt att vara förkyld på en så fin weekendresa. Hoppas att du kan njuta av kvällens meny. Krya på!
Men då är du ju nästgårds nästan ;) . Det är fint i Leksand och Tällberg. Jag undrar om jag inte varit där ni är för känner igen mig. Trist där med sjukdom dock.
Skicka en kommentar