onsdag 22 april 2026

Utbildningsdag

Det blev en ganska bra utbildningsdag trots tidig morgon. Efter första föreläsningen så fick vi spela bowling, det var inte igår jag gjorde det, och det var riktigt roligt!


 När vi ändå var i stan så passade vi på att äta lunch ute, det blev sushi på RAW .

Vackert rosa även vid jobbet...
Dit gick vi för att fortsätta utbildningsdagen på eftermiddagen, denna gång handlade det om extrem-prematura förlossningar som vi ju har på "mitt" sjukhus, vi pratar om graviditetsvecka 22+0 och uppåt. Mycket intressanta föreläsningar av både våra läkare och sedan av neonatal-personalen.
Vi gick såklart förbi ett av de väldigt synliga bostadstornen på vår väg till jobbet idag.
Gick hem från jobbet idag genom kyrkogården, där fanns fina blommor att fotografera.
Lite kyligt idag ja , om man jämför med Teneriffa, men var bra klädd, så det gick ingen nöd på mig.
Nu blir det vila hela kvällen, resväskan hinner jag packa upp i morgon....

5 kommentarer:

Znogge sa...

Det lät ändå som en bra dag med både sushi och bowling. Dessutom bra fortbildning. Kan dock förstå att du inte orkade packa upp i kväll. Blev verkligen en rivstart för din del.
Kram och god kväll!

LillaSyster sa...

Milde himmel vilket höghus, hoppas att det står stadigt i vinden och att det finns hiss. Men jag tycker inte att det är vackert..... ser ut som man staplat tjock TV på tjock Tv.

Den första blå blomman är Ormöga=)
Resväskan kan stå till sig lite, vila dig du och smält alla intryck från utbildningen.

Ditte sa...

Skönt att det blev en bra utbildningsdag. Lite lättare då att förlika sig med tanken på att stiga upp tidigt efter sen hemkomst. Och visst är det vackert nu med allt som blommar i stan. Skön vårkänsla . Men förstår att det är betydligt kyligare än Teneriffa.
Och vad gäller resväskan så klara den sig ouppackad.
Kram

BP sa...

Jag bara älskar dessa två torn vid

BP sa...

... förlåt, tryckte på fel tangent - uppenbarligen;-)
Älskar Norra tornen! De har blivit ett landmärke trots eller på grund av att Oscar Properties som ansvarade för tornen gick i konkurs. Tornen är Stockholms enda nydanande byggnader. Staden är ju såååå himla konservativ vad gäller byggnader.

Kul att ni fick bowla också. Sådana inslag i utbildningsdagar gillas. Kul även att läsa att gamla hederliga Raw på Rörstrandsgatan lever. Det stället besökte jag/vi ofta när vårt kontor låg på St Eriksgatan.

Helt underbara bilder - och din prioritering med att packa upp resväskan imorgon är helt rätt. Alternativt kan du delegera detta jobb til maken som ju är pensionär vid det här laget - hahaha:-)