tisdag 14 juli 2026

Sommarprat och sommarfina fötter


Idag blev det äntligen dags för ett joggingpass igen, trots värmen . Men gick ut på förmiddagen i alla fall, innan den värsta värmen. Har haft rejäl träningsvärk efter cirkelpasset i Rörvik i fredags, haha!

Äntligen kom jag till skott och har lyssnat på ett sommarprat, det blev skådespelerskan Amanda Jansson som jag var nyfiken på, älskade henne i serien : "Jag for ner till bror", hon är också känd från "Tunna blå linjen". Jag blev inte besviken, det var ett trevligt sommarprat som jag kan rekommendera.
 
Sent omsider denna sommar så var det dags att få fina sommarfötter idag.
Premiär-gick den nya bron på vägen hem, så man slipper gå över vägen.
Mina nya sandaler har också äntligen kommit, och blev nöjd både med sandalerna och sommarfina fötter!

På TV:n pågår semifinal-matchen Frankrike-Spanien, ska Spanien vinna tro?




 

2 kommentarer:

LillaSyster sa...

Dina sandaler påminner om mina Skechers, fast mina har ingen flärp att spänna/öppna utan är flätade även fram till är nog inne på mitt fjärde par. Akta dig för att spilla diesel eller bensin på dem då du tankar för det tål de inte - resåren går åt fanders med en gång. Nu har du fina fötter ett bra tag.

BP sa...

Sommarfotingarna är skitsnygga:-) Och det är sandalerna också. Kul med en ny bro som gör "livet lite lättare".
Japp, Spanien vann ganska otippat enligt mig. Frankrike underpresterade helt. Tänk om England skulle slå ut Argentina och skulle bli finalmotståndare till Spanien - ja, drömma kan man ju alltid:-)
33,4 grader i skuggan på min balkong idag. Jag stannade i skuggan om man säger så;-)