Natten på jobbet gick fort, vi hade att göra med andra ord. Kyligt att cykla hem på morgonen, det är fortfarande täckjacka och vantar som behövs. Utanför vårt hus hittade jag dessa tulpaner i morse, de lyste upp fint!
Sovdag idag, och nu snart redo för natt nr 2, missade att lyssna på "Lunds studentsångare" på svt nu ikväll, hoppas det ligger kvar på svt play!
9 kommentarer:
Jag pratade med min kusin i Stockholm och hon blev lätt avis när hon hörde att vi hade haft 22 grader i går. Även i dag en solig och fin dag.
Ja, då hade ni att göra och jag misstänker att det blir samma sak i natt då... Hoppas arbetsnatten blir dräglig i alla fall.
Kram
Hoppas att det blir en lugnare natt idag då. Vackra tulpaner som hälsar dig välkommen hem=) Jag har också vantar då jag cyklar in till jobbet. Ha en bra natt på jobbet!
Ska också se dem på SVt play. Missar dem idag! Ha en bra jobbnatt! Kram
Kul att natten gick fort!
Vår brf har liknande tulpaner på innergården. Så vackra de är, riktigt krispiga. Sådana tulpaner gillar till och med jag.
Såg lite av Lund studentsångare. Den ligger säkert kvar på svtplay.
Önskar en fin maj! Hälsningar från Tyskland!
Hoppas följande pass varit acceptabla, tiden behöver ju inte gå ALLTFÖR fort iallafall.
Ha de gott nu.
Kan tänka mig att det var kyligt att cykla hem men visst är det vår i luften och många vackra blommor som piggar upp. Önskar dig en bra sovdag och en "lugn" kommande natt.
Kram
Bra att ha att göra, gissar jag. OM än inte FÖR mkt. säkert fins vårsångerna kar på Play, tänkte också leta upp dem. Kramar och ha en fin helg!!
Javisst, det är kyligt ännu - men nog ska våren och sommaren komma. Att cykla är så skönt, då man är rätt klädd.
Blir så glad av dina tulpaner!
Skicka en kommentar