Fortsätter med återblickar av melodifestivalen, och är framme vid året 1998. Jill Johnson vann med låten "Kärleken är" med text och musik av Ingela "Pling" Forsman ,Bobby Ljunggren och Håkan Almqvist.
Det var sista året vi skickade ett bidrag som sjöngs på svenska. En jättefin låt som slutade på 10:e plats av 25 tävlande länder i Birmingham
I den svenska uttagningen minns man Nanne Grönvall med sina speciella öron som sjöng "Avundsjuk", den låten fick vi ju också höra på plats i Kristianstad i år när Nanne hade sitt potpurri. Hon kom 4:a med den låten 1998.Vann ESC gjorde Israel med den transexuella artisten "Dana International" med låten "Diva", och den minns jag mycket väl!
Förkylningen släpper inte sitt grepp om mig, men jag är glad att jag inte hostar på natten, utan jag får sova!
1 kommentar:
Visst minns även jag alla låtarna. Just "Avundsjuk" gillade jag inte alls. Tycker bara den är gapig och skrikig och det tycker jag även nu. Men men, allt är en smaksak.
Kram och krya på!
Skicka en kommentar