lördag 15 augusti 2026

Midnattsloppet 2026

Ja, jösses...vad har jag gett mej in på tänkte jag i morse när jag vaknade, att igen springa det ganska tuffa Midnattsloppet på söder, sist jag sprang var 2010...så det var ett tag sen!

Min gamla bästis från Falun inspirerade mej då hon förra året kom till Stockholm och sprang loppet, och idag kom hon igen, och installerades först hos oss innan vi åkte in till södermalm på kvällen.
 

År 2010 tror jag det var runt 20 000 personer som sprang, numera är det över 40 000 som springer Midnattsloppet, antingen 5km, 10 km eller 21 km, så gissa om det var mycket folk!
Nu har vi fått i oss en banan och är redo att gå ner till starten, laddade för 10 km löpning!
Mycket folk ja...

Det blev ett helt okey lopp, jag orkade springa hela vägen, förutom den långa kyrkbacken upp till Sofia Kyrka , och även en tuff backe vid Mosebacke så gick jag bitvis. Roligt var att vännen Ditte stod och hejade på mej nere vid Norra Hammarbyhamnen där hon bor, jag hann ge henne en kram i farten, så kul !!!
Jag är ändå nöjd med min tid 1:17:26, så glad att jag kommit igång lite mer med löpningen. Tiderna är långt ifrån detsamma som för 15 år sedan, då låg jag på runt c:a  1:02:43på Midnattsloppet , året 2009 i alla fall! 
Och detta lopp är så kul med sååå många människor runt spåret som hejade fram oss, massor av musik och samba dansare efter vägen, jo, jag njöt nog lite mer denna gång än vad jag gjorde för 15 år sedan, haha!

Nu har vi kommit hem, duschat , ätit en korv och ska försöka sova....klockan blir strax 02!


9 kommentarer:

Hanneles boktips sa...

Grattis! Lite varmt kanske... Något liknande har jag gjort på nyår i Göteborg.

Stefan sa...

Verkligen bra jobbat. Imponeras av alla som lyckas ta sig i mål, oavsett distans. Själv står löpning långt ned på min prio-lista.
Kul också att Sverige fick ett guld respektive ett silver på 10 000 och 1 500 meter i friidrotts-em igår.

Znogge sa...

Grattis till ett väl genomfört lopp! Så bra jobbat av er.

Kram

femfemman sa...

Så härligt! Grattis till ett lyckat lopp! Kram

LillaSyster sa...

Bra jobbat!
Tiden är ju inte så viktig- det är nästan dumt att sätta upp ett tidsmål då det är så många runt omkring- allt kan ju hända. Kul att Ditte stod där. Viktigast var ju att du tog dig hel i mål. Stort grattis! Kollade igår när Almgren tog guld, han var i en helt annan klass än de andra och sedan bara en liten stund senare gjorde Philström också ett otroligt lopp och knep ett silver. Ha nu en fin söndag och hoppas att nacken känns bättre igen.

Ditte sa...

Heja dig ! Du var jätteduktig! Så glad att jag ens såg dig. Eller snarare att du så mig. Det bara forsade fram folk hör längs kajen . Kan tänka mig att det var så hela loppet. Väldigt roligt att se dig och likaså att heja på dig.
Kul att din vän från Falun också sprang.
Ja, backarna här på Söder är knepiga och långa så bra att du där inte slösade på krafterna.
Antar att det blir en vilodag idag.
Stort grattis!
Kram

Guldkryckan sa...

Såg ju lite hos Ditte, kul grej verkligen och förmodligen nyttigt för alla deltagare, själv hade jag svimmat efter 500 meter. ;)
Härligt att det gick bra för dig i loppet, grattis.

Ha nu en fin kväll.

Geddfish ♥ sa...

Vilken tuffing du är! Såg också att du var sedd av Ditte och att du såg henne 😍kul!
Trevlig söndag, kram!

Hannas krypin sa...

Men så kul! Grattis till väl genomfört lopp.