lördag 26 september 2026

Lördagsfeeling



 En liten suddig bild på gårdagens ananaspaj! Bokcirkelträffen blev så trevlig, blandade recensioner av boken som vi hade läst : "Drömmen om en röst":

Året är 1907 och runtom i Sverige börjar kvinnor samlas kring frågan om rätten att få rösta. I Stockholm kvävs adelskvinnan Gerda Planting-Gyllenbåga av societetslivets krav och konventioner. Hon vill inte gifta sig och därmed ge upp rätten att bestämma över sitt eget liv. I stället flyttar Gerda till en gård utanför Huskvarna för att bedriva hönsavel - men framför allt för att starta en lokal rösträttsförening. Signe Nilsdotter har tidigare arbetat som piga hemma i Sävsjö, men hoppas få börja som väverska på en fabrik i Jönköping tillsammans med sin syster. Livet som fabriksarbetare är hårt, men känslan av frihet är berusande och när Signe träffar Simon vågar hon börja drömma om en framtid. Gerdas förening växer och samlar kvinnor från alla samhällsskikt, däribland Signe och hennes syster. När Signe drabbas av olycka vet hon inte var hon ska vända sig. Kan Gerda hjälpa henne?

Jag tyckte den var "sådär" gav den 2 1/2 av 5 i betyg, men jämförde den så mycket med Katarina Wennstams böcker om kvinnohistoria som jag just läst. Medans en annan i vår grupp gav den 5 i betyg, och vill läsa mer av denna författare!

Igår var det min tur att välja en bok till nästa gång, och det ska helst vara en bok som finns i pocket. Så jag valde denna bok : "Den utvalda flickan"

Livet går ut på att tänka rätt tankar i rätt följd. Att göra sanningen till sin egen, som hennes pappa brukar säga. Om man bara upprepar sanningen för sig själv, gång på gång, blir allting enklare.

Nova är världens sjukaste flicka. I alla fall om man får tro hennes föräldrar. Och Nova, hon tror. Hon tror att Jehova ska rädda henne, att paradiset väntar på henne, bara hon härdar ut.

I församlingen är hon ett föredöme, men innerst inne är det något som skaver. Läkarnas tvivel, pappas händer under behandlingarna, systern som försvann. Nova inser snart att hon spelat huvudrollen i en avancerad lögn. Men att femton år gammal lämna allt man någonsin känt bakom sig, är lättare sagt än gjort.

Den utvalda flickan är en sann historia om att fly från en barndom. Den prisbelönta journalisten Jenny Küttim följer i realtid en ung flicka som bestämt sig för att lämna en av världens mest avancerade sekter.

Jenny Küttim (f. 1982) är grävande journalist och författare. Hon är själv uppvuxen inom Jehovas vittnen, men är idag en av organisations skarpaste kritiker. Küttim har tilldelats Stora journalistpriset för sitt arbete med avslöjandena om fallet Thomas Quick. Idag arbetar hon som grävredaktör på Sveriges Radio. Den utvalda flickan är hennes tredje bok.

Har varit väldigt trött idag, men kom ut på en promenad så småningom. Helt klart är hösten här nu!





9 kommentarer:

LillaSyster sa...

Boken du föreslagit kanske jag också läser, men först ska jag läsa klart böckerna i Hammarbyserien, är snart klar med del 3 nu. Ha en fin kväll!

Carita Liljendahl sa...

Åh, ananaspaj, det var länge sedan - ibland gjorde svärmor det, alltså ex-makens mamma :)

Stefan sa...

Hösten är här. Många deppar ihop, men det finns ljuspunkter att glädjas åt och mysa till.
Som igår när vi såg en av de bästa fotbollsmatcher jag sett på länge, England - Spanien.
Detta med levande ljus tända och lite gott att dricka. Det behövs ibland väldigt lite.

Hannas krypin sa...

Den där andra boken du skriver om, den vill jag läsa. Jag har ett stort intresse just för sekter och har grottat ner mig i olika typer av sekter.

femfemman sa...

Hsr läst Wennbergs böcker. De är bra. För en verkligen tillbaka till ett annat sekel.
Boken du föreslår ska jag beställa från biblioteket. Tycker im biografier. Läste just Tara Westovers biografi om att växa upp i en "fundamentalistisk" mormonfamilj. En mycket bra, intressant, fängslande bok.
Ananaspaj är gott! Länge sedan jag åt..
Ha en fin söndag! Kram

Guldkryckan sa...

En god bok är ju alltid att föredra, inte min typ av böcker men intressant är det ju hursomhelst.

Ha det gott nu.

Znogge sa...

Jag har läst "Drömmen om en röst" och tyckte den var helt okej. Tack för tipset om den andra boken. Den låter intressant och ska kollas upp.
Kram och god söndag!

Ditte sa...

Visst är de trevligt med bokcirklar. Att kombinera god mat med att prata böcker och tipsa om "nya". Har inte läst "Drömmen om en röst", inte hört talas om den. Men ska nu ta mig en titt. "Den utvalda flickan" har jag på läslistan men ännu inte kommit igång med.
Förstår att du är lite trött efter hemkomsten men skönt med en promenad.
Vi tar oss idag med Birka Gotland en tur till Höga kusten. Var ett par år sedan vi var där men det är en fin tur. Hoppas nu på bra väder.
Kram

PROFESSOR DEUTSCH sa...

Hej... det var ju ett tag sen jag varpå besök här, men det är väl så det blir när man inte deltar i alla teman som finns...
Så najs med bokcirkel, tack för tipset, lät väldigt spännande med "Den utvalda flickan", bästa makan laddade ner den direkt!
Du ser ut att bo långt upp, fin utsikt å inga problem om man har hiss... fast du som är så hurtig tar väl trapporna... ;)
Önskar dej en fortsatt fin söndag å allt gott <3